Klony Scrabble, czyli wielka popularność i jej kopie

Scrabble to jedna z najczęściej kopiowanych gier planszowych na świecie. Klony Scrabble to kopie niemal w stosunku jeden do jednego, tworzące anagram i zachowujące wszystkie cechy oryginału. Inne zaś różnią się na tyle znacznie, że niektórzy graczy nie zdają sobie nawet sprawy z inspiracji planszówką zaprojektowaną przed laty przez Alfreda Buttsa.

Alternatywy dla Scrabble, czyli Klony Scrabble


W 1931 Alfred Butts zaprojektował Scrabble jako grę będącą syntezą najlepszych cech wszystkich powstałych przed nią planszówek. Jak widać po latach, udało mu się to świetnie. Dlatego też twórcy wiele podobnych gier starają się brać z niego przykład dlatego klony Scrabble są tak popularne. Niektórzy z producentów tworzą balansujące na granicy łamania praw autorskich podróbki, inni zaś jedynie delikatnie inspirują się oryginalnych Scrabble, czepiąc z niego najlepsze elementy rozgrywki, ale też dodając nowe, które uwspółcześniają grę, wzbogacają ją o większy element losowości, fabułę czy… wprowadzając mikropłatność. Bo tak, wiele z obecnie produkowanych klonów Scrabble jest nastawiona nie na model opensourcowy, jak na przykład Literaki, ale na pośrednie czy bezpośrednie płatności.

Nie ma w tym rzecz jasna niczego złego, o ile klony Scrabble prezentują chociaż przyzwoity poziom. Gorzej, jeżeli to produkcje zwyczajnie słabe, niedające przyjemności choćby porównywalnej z rozgrywką w tradycyjne Scrabble. Te z listy poniżej to gry zdecydowanie wysokie jakości, mogące nie tylko zbliżyć się do legendy, ale nawet z nią konkurować. Dużą część z nich znajdziecie w internecie w wersji elektronicznej, niektóre zaś to aplikacje mobilne. Scrabble można mieć więc całkiem dosłownie – zawsze pod ręką.

Words of Wonder


Stopień pokrewieństwa ze Scrabble: kuzynostwo
Języki: angielski, francuski, włoski, niemiecki i hiszpański
Rodzaj gry: aplikacja mobilna
W Words of Wonder mamy wprawdzie do czynienia z mikropłatnościami, ale nie są one wymagane, by rozpocząć rozgrywkę. Na zawodników czeka 600 wymagających leveli, w czasie których będą musieli oni wyszukiwać na planszy słowa. Aplikację można scalić z kontem na facebooku i mierzyć się ze znajomymi. Bardzo ważny jest tu element taktyczny. Nie jest to jednak gra, w której od razu staniecie się mistrzami – jak w wielu podobnych aplikacjach i tutaj dojście do poziomu zaawansowanego nawet w przypadku wykonywania wszystkich zadań na 100% wymaga po prostu sporo czasu.

Literaki


Stopień pokrewieństwa ze Scrabble: dziecko z nieprawego łoża
Języki: polski, angielski
Rodzaj gry: przeglądarkowa
Literaki na początku znane jako Szkrable weszły w konflikt z właścicielem marki Scrabble. Aby go zażegnać, twórcy zmienili trochę formułę i udostępnili tak przygotowaną wersję na wolnej licencji. W Literaki nie tylko można więc zagrać całkiem za darmo, ale również zapoznać się z kodem źródłowym, wykorzystywać go do własnych produkcji i modyfikować. Obowiązuje ten sam słownik Scrabble Na kurniku.pl gra zgromadziła tysiące fanów. Organizowane są tam zawody, mistrzostwa, gracze spotykają się także na żywo. To jedna z dłużej funkcjonujących społeczności gier słownych nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Snippets


Stopień pokrewieństwa ze Scrabble:
dalekie powinowactwo
Języki: angielski
Rodzaj gry: tradycyjna planszowa
Snippets to gra zaledwie w małej mierze inspirowana Scrabble. W 2017 została uznana jednak przez jedno z planszówkowych stowarzyszeń za odkrycie roku. Snipplety to krótkie zbitki literowe. Zadaniem graczy jest wyszukanie i wypisanie wszystkich słów, które je zawierają. W przypadku snippletu „elk” będzie to np. „wielki”, „wielkoobszarowy”, „szelka”, „belka” i po prostu „elka”. Punkty zdobywa ten, komu w czasie 60 sekund uda się ich wypisać najwięcej. Proste, prawda? A jakie ekscytujące!

Dabble


Stopień pokrewieństwa ze Scrabble: potomek
Języki: angielski
Rodzaj gry: tradycyjna planszowa
W Dabble może grać od dwóch do pięciu graczy. Rywalizują oni, tworząc słowa z liter składające się z od dwóch do sześciu liter. Aby wygrać, muszą stworzyć wszystkie pięć – jedno dwuliterowe, drugie trzyliterowe, trzecie czteroliterowe, itd. Mają na to pięć minut. Gra wykorzystuje płytki bardzo podobne do tych, które są używane w Scrabble, jednak inaczej wygląda punktacja. Inna jest też ilość poszczególnych liter. Przyjemność z rozgrywki za to już zdecydowanie podobna!

Słowotok (Big Boggle)


Stopień pokrewieństwa ze Scrabble: młodsze rodzeństwo
Języki: angielski, francuski, włoski, hiszpański, polski, rosyjski, niemiecki, portugalski
Rodzaj gry: przeglądarkowa, aplikacja mobilna
W tej grze zadaniem gracza jest znalezienie jak najlepiej punktowanego słowa z liter (co najczęściej przekłada się na jego długość) na planszy 5×5, zawsze wypełnionej płytkami z poszczególnymi literami. Można układać słowa z liter na ukos, co więcej, są one lepiej punktowane. Gracze wykonują swoje ruchy na przemian, do momentu, w którym wyczerpie się ustalony na początku rozgrywki limit ruchów, bądź też minie czas. Gra również ma kilka wariantów – w niektórych z nich gracze rywalizują na tej samej planszy, wyszukując jak największą ilość słów, w niektórych zaś plansza jest mniejsza (4×4 albo nawet 3×3).

Zagraniczne artykuły o Scrabble, które mogą Cię zainteresować