Słowa z liter czyli dlaczego warto grać w Scrabble?

Dzisiaj mamy do wyboru dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy różnego rodzaju gier, gierek i tworów znajdujących się gdzieś na granicą pomiędzy grą a aplikacją. Wciąż jednak wzrasta liczba osób, które układają wyrazy z liter w różnych odmianach Scrabble. Czy to na kurnik.pl, w zaciszu domowym z rozłożoną na stole wersją planszową. Może też w czasie przerwy w pracy w jednej z setek aplikacji mobilnych. Dlaczego jednak tak się dzieje? Czy to chwilowa moda, trend na gry słowne promujące kilkuosobową rywalizację czy może nieprzemijający urok Scrabble? Jeżeli jeszcze nie odpowiedzieliście sobie na to pytanie, koniecznie zapoznajcie się z naszą listą 6 powodów, dla których warto układać słowa z liter w Scrabble. Oczywiście znalazłoby się ich pewnie i 66. Na dobry początek przygody ze składaniem słów z liter powinno wystarczać Wam już tyle!

Słowa z liter – To świetny sposób na zabicie czasu


Rozgrywka w tradycyjnym Scrabble czteroosobowym może zająć nawet ponad godzinę, to prawda. Ale jeżeli gracie przez internet, możecie ustawić limit czasu na całą rundę. Na kurniku jest nawet możliwość rozegrania rundy poniżej 10 minut! Takie pięciominutowe pojedynki nie należą może do specjalnie bogatych, jeżeli chodzi o długie czy wyjątkowo wymyślne słowa z liter, ale za to doskonale uczą gry pod presją czasu. I zwyczajnie można cieszyć się tego typu rozrywką nawet w czasie przerwy w pracy. Jeżeli szefowa lub szef nie obserwuje, nawet w jej trakcie… do czego oczywiście nie zachęcamy!). Ponadto niektóre z aplikacji mobilnych oferują grę w trybie single player. W jednej z odmian Słowotoku (który jest z kolei odmianą Scrabble), należy ułożyć jak najwięcej wyrazów z liter widocznych na ekranie w czasie 2 minut. To tyle, ile poświęcacie dziennie na samo logowanie się do portali społecznościowych

Nic tak nie rozkręca sztywnej imprezy jak układanie słów z liter w Scrabble!


Z pewnością byliście kiedyś na imprezie, na której wszyscy goście patrzą się na siebie. Niemrawo próbują rozpocząć jakiś temat, który po krótkiej chwili przepada bez echa. Wszyscy wówczas modlą się o nadejście kolejnej osoby. Albo chociaż pojawienie się na mediach społecznościowych elektryzującej wiadomości o czyimś rozstaniu czy ślubie. Wcale nie musi jednak tak być. Wystarczy, że zaproponujecie rozegranie partii Scrabble na przełamanie lodów. I nie będzie mieć znaczenia, kto okaże się zwycięzcą. Po drodze zaliczycie kilka sporów o to, które słowa z liter powinny się znaleźć w słowniku, a które nie, przekonacie się, kto jest na bakier z gramatyką i kogo bulwersują układane na planszy przekleństwa. I na pewno, na pewno nie będzie to nudna rozgrywka!

Scrabble łączy pokolenia i słowa z liter


No dobra – powiecie – w Scrabble można grać ze znajomymi, ale co z integracją z rodzicami, dziadkami czy też dziećmi? Układanie wyrazów z liter to również świetna okazja do zabawy z nimi! Nie dość, że można całkiem nieźle sobie radzić w grze niezależnie od znajomości przeróżnych zakamarków Internetu czy też nowości na Netflixie (a to tematy, o której najczęściej nie dyskutuje się z osobami sporo od siebie młodszymi czy starszymi), to jeszcze można nauczyć się od dziadków sporo słów z liter brzmiących dziś całkiem obco, a jednak obecnych w słowniku. Same plusy!

Gra zaspokaja potrzebę rywalizacji bez wydawania pieniędzy na mikropłatności


Większość zdobywających dziś popularność gier opiera się niestety na mikropłatnościach. Chociaż teoretycznie pozostają rozgrywką free-to-play, w praktyce, aby osiągać co najmniej przyzwoite rezultaty, nie sposób nie wydać przynajmniej kilkunastu złotych na tydzień. Albo mieć anielską cierpliwość. Scrabble i większość z jego klonów pozwala zaspokoić codzienną potrzebę rywalizacji bez konieczności regularnego wydawania pieniędzy. Raz zakupiona planszówka starczy na lata, a w wielu serwisach internetowych, na przykład na kurniku.pl możecie grać zupełnie za darmo i swobodnie układać słowa z liter. Przyda się do tego dobry słownik Scrabble. A przy okazji nie trzeba poświęcać każdego wieczoru całymi miesiącami, tylko po to, aby osiągnąć podstawowy poziom wtajemniczenia. Oczywiście nie od razu będziecie mistrzami. Anagramator może pomóc. Jeżeli macie do gier słownych smykałkę, nie czeka Was żmudne gromadzenie zasobów tylko po to, żeby… odblokować kolejne zasoby. W Scrabble i jego klonach dobry gracz będzie odnosił sukcesy od samego początku.

Wzbogacicie swoje słownictwo


Oczywiście nie zawsze przyda się Wam umiejętność deklinacji nazw skomplikowanych związków chemicznych. Niekoniecznie tez w CV będziecie mogli umieścić informację o znajomości wszystkich scrabblowych dwuliterówek. Ale już prawidła językowe nie powinny stanowić dla Was większej tajemnicy. Grając w Scrabble i jego klony wzbogacacie swoje słownictwo i rozwijacie kompetencje językowe. Nie wszystkie słowa z liter są proste. A przecież nigdy nie zaszkodzi wysławiać się nieco bardziej kwieciście, prawda? Nawet, jeżeli to tylko trening przed kolejna partią Scrabble!