Świąteczne wyrazy z liter – Scrabble jako najlepszy prezent pod choinkę?

Wyrazy z liter układamy już od niemal wieku. Dlatego nawet najstarsi członkowie Waszej rodziny musieli już mieć styczność ze Scrabble. Sprawia to, że planszówkowa wersja tej gry to jeden z najlepszych możliwych prezentów na święta Bożego Narodzenia! Pod choinkę możecie też sprawić komuś konto na jednym z serwerów online. Albo jedną z wersji offline. W każdym przypadku powinna to być świetna okazja do sprawdzenia się całej rodziny i przyjaciół w niezwykle angażującej rozgrywce. Jeżeli jeszcze zastanawiacie się, czy w te święta układać wyrazy z liter i kupić bliskim w prezencie Scrabble, zapoznajcie się z naszą listą 6 najważniejszych powodów, dla których to dobry wybór!

1.Każdy członek rodziny może ułożyć wyrazy z liter

Większość prezentów pod choinkę wiąże się z zainteresowaniami danej osoby. Nie ma co się dziwić – danie babci egzemplarza Fortnite może nie okazać się dobrym wyborem (chociaż kto wie?). Podobnie jak podarowanie fance karate modelu orka w 3D. Scrabble czy Literaki to natomiast rozwiązanie uniwersalne. Każdy może układać wyrazy z liter, niezależnie od wieku, zainteresowań i… stopnia pokrewieństwa z obdarowującym. Grę wypada podarować partnerowi, dziecku, rodzicom, dziadkom i komukolwiek, komu sprawi to przyjemność. Co więcej, znają ja pokolenia. Wyrazy z liter układano już przed II wojną światową. I chociaż w wielu krajach na świecie największa popularność Scrabble przypadła na koniec XX wieku, znana była od kilkudziesięciu lat niemal w każdym zakątku świata.

2.W Scrabble można grać wszędzie

Kiedy planujecie rozgrywkę Scrabble, nie ogranicza Was miejsce. Możecie rozłożyć planszę na pikniku, w czasie rodzinnego spotkania czy… kolacji wigilijnej. Nie potrzeba do tego (w wersji planszówkowej) komputera, złącza online, ani specjalnego przygotowania. Istnieją wersje podróżne, mniejsze i bardziej poręczne, które pozwalają układać słowa z liter w pociągu czy autobusie. Oczywiście można też zagrać nawet w rozszerzoną edycję Scrabble, ale nie jest to jedyna możliwość. A trzeba pamiętać, że większość dzisiejszych planszówek pod względem skomplikowania zasad i ilości elementów, z których się składają, nie pozwala na przystąpienie do rozgrywki od razu. A to kolejny argument za tym, by wybrać na prezent właśnie budowane na planszy Scrabble wyrazy z liter. Jeżeli decydujemy się na planszówkę, a to wciąż nie jedyna opcja!

3.Wyrazy z liter ułożycie online i offline

W Scrabble możecie bowiem grać równie dobrze offline, właśnie w wersji planszówkowej. Istnieje również możliwość zainstalowania tej gry w formie programu na komputer stacjonarny. Możemy tutaj wybierać w różnej maści klonach. Najczęściej nie mają one wiele wspólnego z oficjalnymi produktami marki, ale też zasadniczo ograniczają się do jednego – aby wygrać, musimy układać jak najdłuższe wyrazy z liter. Problem pojawia się tu ze słownikiem – chociaż istnieją oczywiście bazy danych offline, większość z nich jest aktualizowana na bieżąco, stąd może się okazać, że brakuje w nich zupełnie nowych słów. Taki jak na przykład „koronawirus”.

4.Rozgrywki w Scrabble wzmacniają więzi rodzinne i koleżeńskie

Badania wykazują, że granie w planszówki wzmacnia więzi rodzinne i koleżeńskie. W przypadku Scrabble jest to jeszcze wyraźniejsze, ponieważ każda osoba wnosi do gry słowa, które są znane tylko jej. Starsze pokolenie może nauczyć młodsze wyrażeń, których dziś tak powszechnie już się nie używa. Młodsze natomiast wzbogaci język swoich rodziców i dziadków o slang internetowy, w dużej mierze również jest obecny w słowniku. Ten bowiem zbudowany jest tak, że wyrazy z liter można budować zarówno na bazie słów od jakiegoś czasu już nieobecnych w użyciu jak i takich, które weszły do niego w ciągu ostatnich lat. Chociaż nie każda dziedzina jest tak samo reprezentowana w bazie, znajdziemy tutaj terminy chemiczne, fizyczne, prawnicze, nazwy zwierząt i roślin czy zawodów. Słowem – wszystko to, co potrzeba, by każdy wniósł do gry coś od siebie.

5.Budowanie wyrazów z liter rozwija zasób słów

Scrabble to nie „Chińczyk” czy „Kości”. Gra poza nielicznymi elementami losowymi oparta jest przede wszystkim na zdolnościach zarządzania i zasobie słów. Oczywiście zawodowi gracze uczą się wszystkich wyrazów dwu- i trzyliterowych, ale amatorzy opierają się przede wszystkim na wrodzonych zdolnościach humanistycznych i odrobinie strategii. Dla każdego natomiast każda kolejna partia Scrabble to świetna okazja do nauki kolejnych słówek. Zresztą duże znaczenie ma tu również gramatyka. Szczególnie w językach, w których rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki ulegają bardziej skomplikowanej odmianie, ale w zasadzie w przypadku każdego można się nauczyć przynajmniej kilku nowych informacji. Zresztą, jeżeli gracie w wersję planszówkową, doprowadzi to do niezliczonej sporów dotyczących poprawności gramatycznej poszczególnych słów. To jest zresztą argument przemawiający za tym, że więcej emocji dostarcza wersja stacjonarna Scrabble. Wówczas układane wyrazy z liter częściej są nieprawidłowe – w końcu sprawdzanie w bazie danych trwa chwilkę dłużej. W Internecie jest też do dyspozycji słownik Scrabble. Z ich użyciem szybciej trwa rozgrywka online.

6.Scrabble można się cieszyć również w czasie pandemii

Jeżeli nie macie możliwości zagrania ze sobą w planszówkową wersję Scrabble, możecie układać wyrazy z liter również online. Pobudki, którymi kierujecie się w wyborze modelu rozgrywki mogą być różne. Większość serwerów zapewnia rankingi, organizuje turnieje, a nawet daje możliwość zdobycia całkiem pokaźnych nagród za osiąganie kolejnych celów. To sprawia, że rywalizacja nabiera bardziej konkretnych kształtów. Niekoniecznie jednak musi tak być – taką samą satysfakcję z gry możecie osiągnąć, organizując zawody jedynie w gronie rodziny czy przyjaciół. Umożliwia to otwieranie stołów które zabezpiecza się hasłem. Jeżeli taka jest Wasza wola, możecie więc nie dopuszczać do rozgrywki kogokolwiek spoza zaufanego grona. Ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie teamów – co powiecie na starcie, w którym zmierzy się Wasz dziadek i koleżanka z uczelni? W Scrabble online wszystko to jest możliwe. Ta opcja jest szczególnie istotna w czasie pandemii. Może i taką wersję Scrabble ciężej podarować pod choinkę, ale w końcu stworzenie komuś konta też może być docenione nawet bardziej od na przykład nowego smartfona.

To nie wszystkie argumenty przemawiające za tym, by sprezentować komuś na święta Scrabble. Myślę jednak, że na naszej liście znalazło się ich wystarczająco, by przekonać Was do takiego wyboru. A jeżeli wciąż się wahacie, po prostu rozegrajcie kilka partii online – to nic nie kosztuje! Spróbujcie sprawdzić się również w starciach z bliskimi i ułożyć kilka ciekawych wyrazów z liter. A potem – cóż, możecie już tylko delikatnie zapytać, czy Wasi spraringpartnerzy chcą na święta dostać właśnie taki prezent!