Anagram – co to? I dlaczego jest tak ważne, nie tylko w grze Scrabble czy Literaki?

Fani słownych gierek (dosłownie i w przenośni) powinni znać to określenie. Jeśli lubisz Literaki, a jeszcze nigdy się z nim nie spotkałeś – zapamiętaj je i wykorzystaj w kolejnej rozgrywce! Sprawdź, co to jest anagram i dlaczego jest tak ważny w słownych potyczkach, które odbywają się na kwadratowej planszy. W tym artykule znajdziesz także ciekawe przykłady anagramów, które będziesz mógł szybko wcielić w życie – nie tylko podczas udanej zabawy ze znajomymi! Gotów, by poszerzyć swoje horyzonty myślowe? To ruszamy!

Anagram – co to?

Wychodzimy z założenia, że budowę zawsze warto zacząć od porządnych fundamentów. Z tej przyczyny na samym początku wyjaśniamy, co to jest anagram. Termin ten wywodzi się z języka greckiego i oznacza dokładnie NAD LITERĄ (ana i gramma). To po prostu wyraz, który powstał z przestawienia liter lub sylab innego słowa. Może to być też zdanie lub wyrażenie, które powstało na bazie takich samym zabiegów.

Jak podaje Wikipedia, formami spokrewnionymi z anagramami są:

 • stenoanagram,
 • egzoanagram,
 • endoanagram.

Anagram w swojej najprostszej formie może po prostu zakładać odwrócenie kolejności ułożenia liter i czytania ich wspak, np. tak – kat, rak – kar, kebab – babek. Język polski nie jest jednak bogaty w anagramy tego typu.

Niektóre słowniki online wskazują, że anagram to także ‘łamigłówka, której rozwiązywanie polega głównie na tworzeniu wyrazów przez przestawianie liter innych wyrazów’.

Co ciekawe, anagram z liter kiedyś wykorzystywany był przez odkrywców do szyfrowania informacji o wynalazkach. Znani i lubiani autorzy na ich bazie tworzyli swoje pseudonimy – między innymi Stefan Żeromski występował pod kryptonimem Stefan Iksmoreż.

W ramach sprawdzenia, jak dobrze udało Ci się przyswoić powyższą definicję, możesz pobawić się, przestawiając litery swojego nazwiska i wymyślając dla siebie kilka pseudonimów artystycznych. Jesteśmy pewni, że zyskasz parę niekontrolowanych śmiechów, a szare komórki będą wdzięczne za trening!

Anagramy – sporne kwestie, które wiele kosztują…

Tworzenie anagramów może być dobrą zabawą. Niestety, jak pokazała historia uczestniczki teleturnieju Milionerzy, to gra, która może nas też sporo kosztować! W jednym z odcinków kultowego programu stacji TVN, który był emitowany w 2009 roku padło pytanie:

Który wyraz nie jest anagramem słowa „skrzynka”?

a) „zarys”; b) „krzak”; c)” kryzys”; d) „kryza”?.

Pytanie za okrągłą kwotę 500 tysięcy złotych było trudne i podchwytliwe. Po chwili zastanowienia uczestniczka złożyła rękawice i w akcie desperacji zwróciła się z prośbą o wykonanie telefonu do przyjaciela. I ten nie był w stanie udzielić odpowiedzi, która byłaby satysfakcjonująca i w 100% pewna. Po wykorzystaniu kolejnej podpowiedzi kobieta walcząca o krągłe miliony wycofała się z dalszej gry. Na forach internetowych zawrzało! Niektórzy sugerowali, że żaden z podanych wyrazów nie był anagramem. Kość niezgody skrywała się w konieczności wykorzystaniu wszystkich liter.

Ostateczne rozwiązanie konfliktu przyniosła Encyklopedia rozrywek umysłowych, która podaje, że zabawą w anagramy nazywa się ‘układanie wyrazów z liter słowa bazy i to niekoniecznie ze wszystkich liter’. Wszystko stało się jasne. Uczmy się na cudzych błędach i zgłębiajmy tajemną wiedzę!

Anagram – przykłady, które śmiało możesz wykorzystać w grze!

Tworzenie anagramów to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. By oddawać się przyjemności tworzenia nowych słów z przestawiania liter, nie potrzebujemy praktycznie niczego, poza kartką, długopisem i … trzeźwo myślącą głową. Z tą ostatnią bywa jednak różnie!

Jeśli są chęci na anagramowanie, ale brakuje nam weny – nadciągamy z pomocą! Poniższe przykłady można wykorzystać momentalnie podczas gry lub zapisać je w swojej pamięci i wykorzystać w stosownym momencie.

Anagram – przykłady:

 • Arbuz – burza
 • Alergia – galeria
 • Bryka – rybak – rybka
 • biodrowy – drobiowy
 • karze – rzeka – zerka
 • spory – syrop
 • remont – monter
 • obrazkowy – zarobki
 • Ukrainiec – cukiernia
 • Burdel – dubler
 • Markotny – romantyk
 • Bandzior – zbrodnia
 • Absurd – brudas
 • Mata – tama
 • Rata – tara
 • Kapar – parka
 • Masło – słoma
 • Rufa – fura
 • Lupa – pula
 • Pruta – trupa
 • Notes – sonet
 • Parawan – naprawa.

Powyżej przedstawiliśmy anagramy, które cieszą się sporą popularnością i często są wykorzystywane w różnego rodzaju słownych potyczkach i grach towarzyskich.

Warto nadmienić, że nie wszystkie wyrazy w naszym ojczystym języku pozwalają na tworzenie anagramów. Jeśli zatem będziecie chcieli się zabawić, ale przez dłuższy czas nie uda się Wam wymyślić żadnego nowego słowa – może właśnie trafiliście na wyjątek potwierdzający regułę, że czasem się nie da!

Anagramator – gdy zawiedzie nas głowa…

Jak już pisaliśmy wcześniej, przestawianie liter w wyrazach to niezła zabawa, którą możemy uskuteczniać sami w ramach rozwijania umysłu i trenowania szarych komórek lub w większym gronie. Jeśli zaprosimy do towarzystwa przyjaciół, stawka za wygraną wzrasta!

Kto męczy się potwornie i nic wymyślić nie potrafi, może zawsze skorzystać ze sprytnych narzędzi. Na przykład anagramator podpowie nam anagramy poszczególnych wyrazów! Bezpłatna aplikacja dostępna w Internecie działa na zasadzie wyszukiwarki. Jej obsługa jest banalnie prosta, ale zaawansowanie możliwości satysfakcjonujące. Możemy ustawić odpowiednie filtry i cieszyć się anagramami wymyślonego przez nas słowa, które program zaserwuje nam w ułamek sekundy.

To też dobry sposób na wzbogacanie swojego zasobu słownictwa, co przyda się nie tylko najmłodszym. Jesteś ambitny, pracujesz słowem? Powinieneś poznać anagramy net bliżej!

Anagram – podsumowanie

Powyższy artykuł jest ukłonem w kierunku fanów słownych gierek, którzy dbają nie tylko o codzienną rozrywkę, ale także trening intelektualny. Pokładamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas treści były ciekawe i wyczerpujące.

Wiemy już, co to jest anagram i jak możemy wykorzystać go, w celu spędzenia przyjemnego wieczoru ze znajomymi lub zabicia nudy podczas podróży pociągiem. Dodatkowo zdradziliśmy, że anagramy umożliwiają nam szybkie i wygodne sprawdzenie, jakie wyrazy możemy stworzyć na podstawie słowa bazowego i w ten sposób wygrać rozgrywkę lub poszerzyć swoje słownictwo.

Anagramator online przyda się także lubiącym grać w Scrabble i Literaki lub szukającym nowych form nauki języków obcych. Jak widać – zastosowanie tej zaawansowanej aplikacji jest wielorakie!

A może tworzysz krzyżówki? Sprawdź to darmowe narzędzie do tworzenia krzyżówek online puzzle maker

A może rozwiązujesz krzyżówki? Sprawdź darmową stronę dzięki której rozwiążesz każdą krzyżówkę https://mots-croisés.fr/

Jeśli rozwiązujesz krzyżówki w języku polskim polecamy tę stronę https://krzyżówka.pl/

Lubisz grać w Scrabble? Sprawdź to unikalne narzędzie, aby wygrywać w każdej grze Tricher au Scrabble

A może potrzebujesz policzyć słowa w tekście? Zrobisz to dzięki Conta Parole

Możesz także policzyć słowa i litery dzięki Contador de Palabras