Scrabble – co to za gra?

Scrabble jest grą słowną przeznaczoną dla 2, 3 lub 4 osób bawiącą wiele pokoleń nieustannie od 1931 roku. Każdy z uczestników losuje siedem płytek z literami o różnej wartości punktowej w sposób niewidoczny dla każdego z pozostałych graczy. Słowa układane są przez poszczególne osoby w formule przypominającej krzyżówkę na planszy o wymiarach 15×15 pól. Gracz rozpoczynający rozgrywkę musi ułożyć pierwsze słowo tak, aby przechodziło ono przez środek, czyli pole H8. Należy pamiętać o tym, by każdy kolejny wyraz wykorzystywał co najmniej jedną literę znajdującą się już na planszy. Słowa układane przez graczy są punktowane a zwycięzcą rozgrywki jest ten, który zdobędzie największą liczbę z nich. W zależności od umiejętności poszczególnych uczestników gry suma uzyskanych punktów w scrabble może wynieść od 400 do 800 lub więcej.

Jak rozpocząć rozgrywkę?

Choć bardziej popularną nazwą używaną w przestrzeni publicznej są scrabble to jej polskim odpowiednikiem są literaki. Niezależnie do tego, czy uczestniczy w niej 2, 3 czy też 4 graczy toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W każdym kolejnym ruchu zawodnik może ułożyć słowo na planszy, wymienić płytki z literami lub poczekać kolejkę.

Pierwszy gracz tworzy słowo z dwóch lub więcej płytek, a następnie umieszcza je poziomo (od lewej do prawej) lub pionowo (od góry do dołu), tak aby jedna z płytek była na środku. Zabronione jest umieszczanie słów po przekątnej. Wszystkie płytki użyte podczas ruchu muszą być umieszczone na planszy ciągłymi liniami pionowymi lub poziomymi.

Dozwolone słowa w grze

Podczas gry w scrabble uczestnicy mogą korzystać ze wszystkich słów, które znajdują się w słowniku języka polskiego. Dozwolona jest każda poprawna forma gramatyczna. Podczas gry nie wolno układać słów, które zaczynają się od wielkiej litery, są skrótami, przedrostkami, przyrostkami, wymagają użycia apostrofu lub łącznika. Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty zawiera wszystkie dozwolone słowa.

Istnieje możliwość zakwestionowania słowa przed zapisaniem wyniku i przejściem kolejki na następnego gracza. Tylko w tym momencie można sprawdzić je w słowniku. W przypadku, gdy zakwestionowane słowo nie znajduje się w zakresie dozwolonych gracz jest zobowiązany do tego, by zabrać z planszy ułożone przez siebie płytki tracąc ruch.

Jak wygrać w scrabble?

Jako że w każdej grze dąży się do wygranej, tak i w scrabble warto wiedzieć jakiego rodzaju działania należy zastosować w celu zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu. W tym celu warto odwiedzić serwis wordshelper.pl, czy scrabblewin.pl aby szczegółowo poznać oficjalne zasady gry w scrabble.