Literaki – czyli polskie Scrabble

Nie od dziś wiadomo, że Polak potrafi wszystko. Podobnie było z grą Literaki, która z marszu podbiła serca miłośników Scrabble i innych gier słownych w naszym kraju.

Literaki – to Scrabble czy nie Scrabble?

Choć gra Scrabble ostrzy umysły graczy na całym świecie od 1948 roku, dopiero na początku lat 90-tych na dobre zawitała do naszego kraju. Nic dziwnego, przecież wcześniej, w czasach komunistycznych niemal wszystko co pochodziło z zachodniej granicy było na cenzurowanym. Poza tym ta nazwa – Scrabble, co to w ogóle oznacza? Dosłowne tłumaczenie z angielskiego na nasz język oznacza „bazgrać”. Bazgrać w grze planszowej z literami? Teoretycznie można, jednak w praktyce w tamtych czasach trudno było spodziewać się uznania przez władze gry o takim tytule za wartą dopuszczenia na rynek. Poza tym dodatkowo w grę wchodzą opłaty za prawa autorskie, co w tamtych czasach, kiedy wszystko z założenia miało należeć do ludu i być darmowe także było trudne do zaakceptowania. I tak w ten sposób dochodzimy do sedna. Literaki to nic innego niż polska nazwa popularnej na zachodzie gry Scrabble stworzona po to, by ominąć prawne aspekty. Mechanizm gry literaki jest identyczny z grą Scrabble, podobne są plansze i zasady gry. Aby odróżnić jednak dwie planszówki między sobą mądry Polak zmienił punktację gry i nazwał swoją wersję Literaki.

Polskie dobro narodowe

Kto wymyślił grę Literaki? Do kogo ona należy. Co ciekawe nie jest do końca znany autor nazwy i dokładnych zasad gry Literaki. Niektóre serwisy internetowe z początku lat 2000-nych zwyczajnie tworzyły swoje wersje gry Scrabble i aby nie zostać pozwane przez właścicielka marki firmę Mattel, która już wtedy miała swoje przedstawicielstwo w Polsce nazywali je Literaki. I w ten sposób w naszym kraju było co najmniej kilka znanych gier opartych na mechanizmie Scrabble o identycznej nazwie Literaki. Interesującym jest fakt, iż nikt nigdy nie rościł sobie prawa do tej gry, a sama nazwa nie jest znakiem chronionym prawnie. W tej chwili więc każdy może dowolnie używać nazwy Literaki i robić z nią co chce. Teoretycznie też każdy może zgłosić swoje prawa i zastrzec nazwę jako swoją własność.

A w co grają Polacy przez Internet?

W naszym kraju, jak i w wielu innych, gry online na dobre zagościły w domach internautów. Co ciekawe, o ile jeszcze dekadę temu grali w nie głównie dzieci z pokolenia X i Y, to teraz weszły one w wiek trzydziesto i czterdziestolatków. Pracują, zarabiają, a stare nawyki spędzania wolnego czasu przy komputerze pozostają bez zmian. To drastycznie zwiększyło rynek nie tylko gier online, ale także rynki gier na konsole i PC. Niegdyś uznawani za nieco odosobnionych zamkniętych w czterech kątach komputerowców stanowią teraz łakomy kąsek wielkich korporacji i producentów gier na wszelakie urządzenia. Nic dziwnego, że gry typu casual jak Scrabble i Literaki są wśród jednych z najbardziej popularnych tytułów, moda na które nie zniknie jeszcze przez długi czas. Czy są jeszcze jakieś gry słowne w które grają dorośli przez Internet? W ostatnim czasie niezwykłą popularność zdobywa nowa gra Wordfeud. Wprawdzie nie ma jeszcze polskiej wersji tej gry bazującej na podobnej zasadzie jak Scrabble, to zdobywa ona coraz to większą popularność w USA i krajach skandynawskich.

A jaka jest wartość nazwy Literaki?

Dzisiaj w czasach wolnego rynku i wszechobecnego konsumpcjonizmu wycenić można wszystko. Istnieją firmy analityczne wyceniające nazwy produktów i marki firm. Od dekady najdroższymi markami są Apple, Google, Microsoft i Coca Cola wyceniane na dziesiątki miliardów dolarów. Wprawdzie nie udało nam się znaleźć oficjalnych informacji na temat wartości marki Scrabble, ale na pewno jest warta setki milionów dolarów. Czy w Polsce również? W Polsce zapytań w wyszukiwarce Google na frazę Literaki jest dokładnie trzy razy więcej niż frazy Scrabble. Miesięcznie niemal 148 tysięcy Polaków wyszukuje naszego ojczystego wariantu tej popularnej gry. Z tego też względu śmiemy przypuszczać, iż nad Wisłą wartość marki Literaki będzie wyższa niż Scrabble również od dwóch do trzech razy, ale z drugiej strony jej popularność bierze się właśnie z tego, że jest darmowa. Innym czynnikiem działającym niekorzystnie na wartość marki Literaki jest fakt, że gra dostępna jest tylko w Internecie, a Scrabble to niezwykle popularna planszówka którą znają i dorośli, i dzieci. Oglądamy jej reklamy w telewizji, a pod marką pojawiły się różne edycje różniące się delikatnie między sobą, figurki oraz zabawki.

Poniżej przedstawiamy godne polecenia strony internetowe związane ze Scrabble i innymi grami słownymi.

lecturesenb.fr

livresenbretagne.fr

editions-elzevir.fr

irstv.fr