Scrabble 123 – nowa forma elektronicznej rozrywki

Lubisz spędzać czas grając w gry planszowe? A może urywasz nocki z przyjaciółmi układając słowa z liter w Scrabble lub Literaki? Wygrać w dowolnej grze słownej teraz prościej niż wypowiedzieć Scrabble 123!

Scrabble to najpopularniejsza gra, w której układasz słowa z liter, sprzedawana co roku w milionach kopii na całym świecie. Stworzona przez bezrobotnego Amerykanina nie zyskała sławy od razu, lecz odwrotnie. Twórca Scrabble Alfred Butts musiał pożyczyć pieniądze od znajomego na jej produkcję, bowiem żaden wydawca gier planszowych do którego się zgłosił nie uznał gry za potencjalnie atrakcyjny produkt. Teraz z perspektywy czasu wiemy jak się mylili, a gra tylko w naszym kraju sprzedaje się w kilkudziesięciu tysiącach kopii rocznie. To więcej niż wymawiać Scrabble 123 bez przerwy przez dwa dni!

Scrabble 123 – zabawę czas zacząć

Rok 1931. Natchniony przepływem geniuszu i wolnym czasem bezrobotny Alfred Butts samodzielnie wymyśla planszę i zasady nowej gry słownej. Nazywa grę, wywodzącą się od krzyżówek, (Crosswords) nazwą Criss-Cross. Właśnie tak, była to pierwsza wersja gry, którą znamy dzisiaj jako Scrabble. Co ciekawe gra praktycznie się nie zmieniła od tego czasu i zachowała taką samą punktację planszy. Wyjątkiem są oczywiście wersje w innych językach, bowiem punktacja w Scrabble zależy od częstotliwości pojawiania się danej litery w konkretnym alfabecie.

Ale skąd się wzięła nazwa Scrabble?

Jak już wspomnieliśmy pierwotna nazwa Scrabble była Criss-Cross. Nie uzyskała ona popularności i po 15-tu latach od stworzenia zasad Alfred Butts zmieniła nazwę gry na Lexiko. Był to pierwszy komercyjny produkt spółki Buttsa i jego wspólnika Jamesa Brunota – byłego emerytowanego urzędnika państwowego, który pożyczył pieniądze na jej produkcję. Bez osiągania większych sukcesów finansowych, dwa lata później, w roku 1948 amerykańska firma Selchow & Righter wykupiła prawa do gry Lexiko i rozpoczęła jej masową produkcję pod nową nazwą, którą znamy do dzisiaj – Scrabble. Nazwa przyjęła się błyskawicznie, a produkcja poszybowała w górę. Teraz możemy z pewnością powiedzieć, że jednym z czynników sukcesu była odpowiednio chwytliwa nazwa gry. Teraz wiemy to jak Scrabble 123, ale w połowie XX wieku nie było to takie pewne i nie można mieć żalu do Buttsa, że sprzedał prawa do gry, która nie była wówczas popularna.

Scrabble – maszynka do robienia pieniędzy, ale nie dla jej autora

Wszyscy znają Scrabble, ale nie wszyscy wiedzą, że przez pierwsze 45 lat produkcji gry, od 1948 do 1993 roku zostało sprzedanych ponad 100mln jej kopii na całym świecie. Choć nie znamy kwoty wykupu prawa na grę Lexiko od firmy Buttsa przez Selchow & Righter to wiemy, że za każdy sprzedany egzemplarz gry Scrabble jej autor otrzymywał 5 centów. Teraz wydaje się to dużo, jednak do momentu wygaśnięcia prawa autorskiego w 1974 roku, Butts otrzymywał łącznie tylko około 50.000 dolarów rocznie z tytułu sprzedawanych egzemplarzy. Nie trudno policzyć, że oznacza to 1mln sprzedawanych egzemplarzy rocznie. Prawdziwy boom pojawiał się jednak w latach 90-tych i trwa do dzisiaj. Ani firma Mattel – właściciel marki na cały świat, ani firma Hasbro – właściciel marki na USA i Kanadę zgodnie z zasadą „pieniądze lubią ciszę” nie podają oficjalnych danych sprzedaży. Jednak wiemy, że od lat 90-tych do dzisiaj, czyli w ciągu około 35 lat, zostało sprzedanych koleje 50mln podstawowej wersji w pudełkach. A w międzyczasie pojawiły się również inne wersje jak Junior czy wersje lokalne, zabawki pod marką Scrabble oraz oczywiście liczne wersje elektroniczne i online. Nie zapominajmy, że cena pudełka ze Scrabble także poszła do góry i tylko w naszym kraju wynosi ponad 100 zł. Autor gry na pewno nie musi martwić się o swoje finanse, jednak prawdziwym finansowym beneficjentem jego planszowego arcydzieła są dwie międzynarodowe korporacje i ich inwestorzy.

A co z wyrazami numerycznymi jak Scrabble 123?

Zasady każdej wersji językowej mogą lekko się różnić od oryginalnej wersji, bowiem każdy język ma własny alfabet niekoniecznie pokrywający się z angielskim. W niektórych odmianach może się też przydać licznik słów. Nawet w innych językach bazujących na łacinie jak Włoski czy Hiszpański brakuje niektórych liter używanych w języku angielskim i odwrotnie, są własne unikalne litery. Dlatego każda wersja różni się delikatnie od oryginału i ma swoją własną punktację. A co z wyrazami zawierającymi numery jak Scrabble 123? Jeśli natomiast chodzi o wyrazy numeryczne jak Scrabble 123, niezależnie od wersji i języka stosowanie cyfr w grze Scrabble nie jest dozwolone. Być może kiedyś powstanie edycja specjalna, lub ktoś wymyśli jak zastosować wyrazy numeryczne jak Scrabble 123 w grze Scrabble i wzorem Alfreda Buttsa zarobi na tym krocie, obecnie jednak używanie takich wyrazów jak Scrabble 123 jest niedozwolone.

Poniżej przedstawiamy godne polecenia strony internetowe związane ze Scrabble i innymi grami słownymi.

auteursencolere.fr/comment-devenir-imbattable-au-scrabble

medeanet.eu

tourismejeux.com