Longoria i Norton – jakie gwiazdy kina i telewizji grają w gry słowne?

Scrabble to gra tak popularna, że od dawna w gry słowne grają nie tylko amatorzy planszówek, ale też ludzie, którzy niekoniecznie spędzają całe weekendy na kolejnych partiach Monopoly. Wielu z nich zrobiło karierę medialną. W gronie graczy Scrabble, zarówno tych profesjonalnych jak i uprawiających tę dziedzinę sportu planszowego, znajduje się też wielu celebrytów. Wśród nich gwiazdy kina i telewizji. Hollywoodzcy giganci przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania Scrabble, grają w gry słowne z rodziną i… stawiają sobie za cel ogranie w tę grę słowną jak najwięcej dzieci. O kogo chodzi?

Gry słowne Marthy Stewart

Ciężko o bardziej wyrazistą postać amerykańskiego show biznesu. Bez przesady można powiedzieć, że Martha Stewart robiła w życiu po prostu wszystko. Studiowała chemię, historię sztuki, historię Europy i historię architektury. W przerwie między kolejnymi latami edukacji pracowała jako modelka. Potem założyła firmę cateringową, całkiem nieźle radzącą sobie na lokalnym rynku. Już wtedy grała w gry słowne. W Scrabble zaczęła grać mniej, kiedy stała się maklerem, a potem wydała książkę… kulinarną. Od tamtej pory rozwijała też swoją karierę telewizyjną. W 2003 roku została uznana winną oszustwa, za co przesiedziała pół roku w więzieniu. Potem powróciła do telewizji. Dziś 79-letnia gwiazda wciąż rozwija swoją karierę medialną, nie rezygnując też z wyszukiwania jak najdłuższego słowa z liter. Partyjki Scrabble, które traktuje jako trening umysłu i dobrą zabawę, rozgrywa między innymi ze swoimi kuzynem, Jimmym Kimmelem…

Jimmy Kimmel

Jimmy Kimmel to człowiek orkiestra. Urodzony w Brooklynie fan układania słów z liter produkuje filmy, pisze książki, występuje jako komik i, przede wszystkim, prowadzi talk-show. Jego najbardziej znane programy to kultowy już dziś Jimmy Kimmel Live! i The Man Show. Widzom amerykańskiej telewizji znane jest również jego zamiłowanie do Scrabble. Kimmel wygrał jubileuszowy 60-ty Turniej Scrabble Celebrytów (Scrabble Under the Stars). W swoim telewizyjnym show regularnie mierzy się zaś z mistrzami turniejów… uczniowskich. Najdłuższe słowa z liter częściej udaje się ułożyć Kimmelowi. Kilkukrotnie jednak zdarzyło się, że został on pokonany przez swoich gości. Kimmel w swoim stylu zapowiedział, że nie spocznie, dopóki wszystkie dzieci w Ameryce nie zostaną przez niego pokonane. Oczywiście komik żartuje – dzięki zaproszeniu do programu młodzi scrabbliści zyskują popularność i uczą się nowych zagrań. Poza tym Kimmel odwala też kawał dobrej roboty dla całej sceny Scrabble. Dzięki jego programowi miliony widzów na całym świecie zainteresowały się Scrabble i układają jak najdłuższe słowa z liter… Czasami nawet dłuższe od samego Kimmela!

Eva Longoria i jej gry słowne

Nie wszyscy wiedzą, że hollywoodzka megagwiazda Eva Longoria najpierw miała zrobić karierę naukową. Skończyła w Teksasie licencjat z kinezjologii (czyli biologicznej nauce o ruchu człowieka). Zamierzała kompletnie poświęcić się pracy badawczej i naukowej. Poza nauką grała czasami z przyjaciółmi właśnie w Scrabble. Większość czasu poświęcała jednak na studiowanie. Do zmiany celu życiowego skłonił ją konkurs talentów aktorskich. Dzięki niemu trafiła do Hollywood, gdzie szybko zrobiła karierę. Pracowała również jako modelka i prowadziła programy telewizyjne. Nie zapomniała jednak o swojej fascynacji grami słownymi. W 2012 grała w gry słowne w Words with Friends tournament for charity – charytatywnym turnieju, w którym zmierzyła się z innymi gwiazdami Hollywood zafascynowanymi tego typu grami. Między innymi z Edwardem Nortonem…

Edward Norton

Tego aktorka znają zarówno fani kina popularnego jak i filmów nieco bardziej kameralnych. Urodzony w Bostonie Norton od dziecka interesował się aktorstwem. Zanim jednak zrobił wielką karierę w Hollywood, studiował astronomię, filologię japońską i historię. Kiedy angażowano go do Lęku pierwotnego – głośnego dramatu z Richardem Gere’m w roli głównej, nikt nie wiedział jeszcze, kim jest ten młodzieniec. Jego brawurowa rola przyniosła mu jednak nie tylko popularność wśród widzów i uznanie krytyków, ale też Złotego Globa i nominację do Oscara. Potem wielokrotnie występował zarówno w niezależnych dramatach jak i kinie głównego nurtu. Został tytułowym Iluzjonistą i Hulkiem, w pierwszej produkcji o zielonym herosie nagranej w ramach MCU. W szeregach Avengersów zastąpił go szybko Mark Ruffalo, jednak Edward Norton nie narzekał przez to bynajmniej na brak zainteresowania, zaliczając kolejne wysoko ocenione przez krytyków role. W międzyczasie cały czas znajdował też jednak czas na rozwój swojej innej pasji – Scrabble i wszelakie odmiany tej gry. Norton gra w gry słowne układał zarówno z innymi gwiazdami Hollywood jak i członkami swojej rodziny czy fanami.

Jennifer Aniston

Amerykańska aktorka popularność zdobyła dzięki udziałowi w hicie Przyjaciele. Od tamtej pory jest rozchwytywana przez reżyserów nie tyle produkcji telewizyjnych, w których po sukcesie kultowego serialu pojawiała się znacznie rzadziej, ile produkcji hollywoodzkich. Chociaż wielu widzów zna ją z komedii, ma na swoim koncie także występy w dramatach, za które zdobywała prestiżowe nagrody (statuetka Emmy, nominacja do Nagrody Krytyków czy aż 11 nominacji do Nagrody Gilldii Aktorów Ekranowych). Mniej znana jej fanom może być miłość Aniston do Scrabble. Aktorka spędzała czas na graniu w gry słowne zarówno ze swoim byłym mężem Bradem Pittem jak i… prezydentem Barackiem Obamą! Niestety, nie wiadomo, kto częściej wychodził z tych starć zwycięsko.

W jakie gry słowne gra John Travolta

Chociaż większość z nas kojarzy Travoltę przede wszystkim jako aktora grającego w takich hitach jak Grease, Pulp Fiction czy Gorączka sobotniej nocy, zajmuje się on też produkcją filmów, nagrywa utwory muzyczne i występuje na estradzie. Jak w tym wszystkim znajduje czas na hobby? O to trzeba spytać samego aktora. Dość jednak powiedzieć, że swój wolny czas często spędzał na graniu w gry słowne ze swoją ukochaną żoną Kelly Preston. Niestety, aktorka zmarła w zeszłym roku po dwóch latach walki z rakiem piersi.

Gry słowne i Oprah Winfrey

W Europie o Winfrey nie mówi się aż tak dużo. W USA natomiast jej nazwisko zna niemal każdy. Amerykanka zaczęła karierę już w 1978 roku. Kultowe The Oprah Winfrey Show, na początku znane jako AM Chicago, prowadzone przez nią od 1984 roku, dało jej pozycję supergwiazdy telewizji. Jej opinie kształtują światopogląd Amerykanów już od kilkudziesięciu lat. Samo zaproszenie do jej programu jest traktowane jako wyróżnienie. Winfrey czasami zdarza się też występować w filmach i serialach telewizyjnych. Pojawiła się między innymi w Gotowych na wszystko, Selmie czy ostatnio Pułapce czasu. Celebrytka zastanawiała się też nad kandydowaniem w wyborach prezydenckich. Gdyby kiedyś się na to zdecydowała i udało się jej wygrać (a sondaże wskazują, że byłoby to całkiem prawdopodobne), mogłaby więc rozegrać partię Scrabble z byłym przywódcą, Barackiem Obamą, który też jest fanem gry. Oprah Winfrey przyznała kilka lat temu z rozbrajającą szczerością, że w znajdowaniu jak najlepszego słowa z liter jest „diabelnie dobra”. Jeżeli wychodzi jej to choć w połowie tak dobrze jak prowadzenie telewizyjnego show, możemy być pewni, że jest to prawda.

Poniżej przedstawiamy godne polecenia strony internetowe związane ze Scrabble i innymi grami słownymi.

utilisacteur.fr

festivalfilmafriqueiles.fr

festivaldomainepublic.org

deloche.fr